Koniec darmowego Solaris’a

Chciałem aby ten wpis powstał kilka dni temu i dotyczył decyzji firmy Sony w sprawie instalowania innych systemów na konsoli PlayStation 3 i odpowiedzi “środowiska”, ale tyle już w internecie zostało napisane na ten temat (i poza tym że to kiepska decyzja nie ma zbyt wiele do pisania), że postanowiłem napisać kilka słów o zmianie sposobu licencjonowania Solaris’a przez Oracle’a (nowego właściciela Sun Microsystems, a co za tym idzie Solaris’a).

Jest to drastyczna zmiana po polityce jaką od 2005 roku zaczął prowadzić Sun. W tym to bowiem roku firma dostrzegła nadchodzące problemy ze sprzedażą swoich produktów i postanowiła przejść na “bardziej otwarte metody zdobywania pieniędzy”. Mam tutaj na myśli iż przestali zarabiać na samym systemie, a zaczęli na sprzedawaniu wsparcie do niego. Jest to model bardzo dobrze znany wszystkim firmom sprzedającym dystrybucje Linuksa, ale nie tylko. Od tamtego czasu Solaris był dostępny dla każdego i do wszelkich celów (zarówno prywatnych jak i komercyjnych) pod warunkiem, iż przed ściągnięciem płyty instalacyjnej, potencjalny użytkownik wypełnił króciutką ankietę w której między innymi podawał na ilu stanowiskach zamierza zainstalować system. Po tym, na maila dostawał licencję na wcześniej wpisaną liczbę stanowisk i już. Był to oczywisty zabieg mający na celu zdobyć jak największą rzeszę klientów (nawet jeśli nie wykupili wsparcia). Bo jeden użytkownik Solaris’a więcej to jeden mniej użytkownik dla konkurencji.

Oracle jednak jak widać jest znacznie bardziej pazerny. Nie wystarczy im tylko zwiększanie ilość użytkowników. Bo co to za użytkownik z którego nie ma żadnego przychodu? I tak, do dotychczasowego tekstu licencji:

Obtaining an Entitlement Document is simple. On the Solaris 10 Get It page, select the platform and format you desire from the drop-down menus, and then click the Download Solaris 10 button. When you arrive at the Sun Download Center, either sign in or register, ensuring that a valid e-mail address is part of your Sun Download Center account to receive the Entitlement Document. Fill out the Solaris download survey, specifying the number of systems on which you are installing the software. Once you have completed the survey, you will be redirected to the Solaris 10 download page for downloading, and your Entitlement Document will be sent to your registered e-mail address.

nowy właściciel postanowił dodać jeszcze jedno zdanie:

Please remember, your right to use Solaris acquired as a download is limited to a trial of 90 days, unless you acquire a service contract for the downloaded Software.

Niby tylko jedno, ale za to jak ważne. Oznacza ono ni mniej ni więcej tylko tyle, że teraz każda osoba która chciała by zostać użytkownikiem tego UNIX’a z jakże wspaniałym rodowodem może go zainstalować bez żadnych konsekwencji, ale tylko na 90 dni. Później musi od firmy Oracle wykupić wsparcie.

Co do firm i korporacji ta decyzja prawdopodobnie niewiele zmieni, ponieważ Ci których było stać na wsparcie i tak mieli je wykupione, a Ci których nie było stać albo zorganizowali sobie wsparcie we własnym zakresie, albo właśnie migrują serwery na OpenSolaris’a który od starszego brata różni się naprawdę bardzo niewiele.

Co to ma wspólnego z nami skoro używamy Linuksa i *BSD? Generalnie nic. Jednak jeśli tak wygląda polityka Oracle’a to warto zastanowić się jakie będą dalsze losy wolnej i otwartej bazy danych MySQL. Ewentualna zmiana licencjonowania tego oprogramowania dotknęła by nas znacznie bardziej. Oczywiście dzięki dotychczasowej licencji zawsze będzie można tworzyć wolne odgałęzienia, jednak moim zdaniem byłby to zmierzch pewnej epoki.

źródło: http://www.infoworld.com/
Comment are closed.