Na wykłady: CrackMe

Jak każdy student dobrze wie, są wykłady ciekawe i te trochę mniej. Sposobów na radzenie sobie z tymi drugimi jest cała masa. Od gry w kropki, statki czy rozwiązywanie sudoku, po gry komputerowe. Ja jednak polecam rozwiązywanie zagadek logicznych trochę innego typu.

CrackMe to małe programy których jedynym przeznaczeniem jest (jak nazwa głosi) złamanie ich. Zależnie od zadania należy się posłużyć różnymi technikami, aby odgadnąć hasło o które pyta program. Przykładowo czasem trzeba program zdebugować używając gdb, a czasem wręcz zdekompilować.

Z czasem wykształciła się również internetowa odmiana (HackMe), która od oryginału różni się tym iż zamiast aplikacji trzeba odgadnąć hasło do strony internetowej. Tutaj najczęściej wyzwania stanowią skrypty JavaScript, ale nie tylko.

Pod spodem zamieściłem linki do kilku przykładowych serii łamigłówek. Jak zawsze więcej zagadek można znaleźć poprzez Google.

CrackMe:
CC-Team HackMe
CC-Team HackMe II
CC-Team CrackMe
crackmes.de

HackMe:
UW-Team HackMe
UW-Team HackMe II
UW-Team HackMe III
try2hack
phmaster.info

 • Trackback are closed
 • Comments (2)
  • Anonim
  • 05/19. 2010 10:27pm

  Do Twojej listy warto dorzucić jeszcze serwis phmaster.info
  Zawiera kilkanascie zadanek crackme, i co najważniejsze o zróżnicowanym poziomie trudności.
  A dla tych, którzy nie przepadają za zabawą z softem polecam dział hackme, który naprawde umila siedzenie na nudnych wykładach ;)

 1. @Anonim
  Dzięki. Dodałem do listy. :)

Comment are closed.