Najbardziej przełomowy dzień roku

No i kończy się (w naszej strefie czasowej) kolejny pierwszy kwietnia. Jest to dzień bardzo specyficzny chyba w każdej kulturze (a na pewno tych wywodzących się z kultury europejskiej). Tradycja jest bardzo stara i według Wikipedii pochodzi jeszcze ze starożytnej Grecji. Ale nie o historii chciałem mówić.

Dzień ten jest w przemyśle informatycznym bardzo ważny, ponieważ to właśnie tego dnia roku, statystycznie najwięcej się dzieje: firmy ogłaszają kontrowersyjne decyzje co do swoich produktów istniejących lub dopiero zapowiadanych, strony z torrent’ami potulnie kończą swoje złodziejskie działania, tworzonych jest najwięcej ciekawych wynalazków, a Internet Engineering Task Force regularnie jak w zegarku (od 1989) wypuszcza co najmniej jeden nowy dokument RFC. I nigdy nie są to dokumenty obok których człowiek przechodzi obojętnie.

Były już próby poprawiania UTF-8 i UTF-16 standardami UTF-9 i UTF-19, połączenia IP z wykorzystaniem gołębi pocztowych (oraz dopisany do tej metody łączność, w późniejszych latach, QoS), rozwinięcie protokołu HTTP o protokół Hyper Text Coffee Pot Control Protocol, połączenia IP z wykorzystaniem Burito oraz kilka innych nie mniej imponujących dowodów na potęgę ludzkiej kreatywności.

Oczywiście i tym razem IETF nas nie zawiodło i dołożyło wszelkich starań, aby poprawić jakość naszego życia oraz naszych połączeń. Dzisiejszy standard znacząco przyczyni się do poprawy standardów połączeń ponieważ dotyczy on opisywania humoru pakietów TCP. Jakkolwiek same pakiety jako strumienie zer i jedynek humoru nie posiadają, to można śmiało założyć, że pakiet wysyłany jako drugi, po tym jak na poprzedni nie było odpowiedzi ACK byłby zły lub sfrustrowany. Wspomniany RFC 5841 proponuje następujące “humory” pakietów wraz z ich graficzną reprezentacją:

ASCII        Mood
=====        ====
:)          Happy
:(          Sad
:D          Amused
%(          Confused
:o          Bored
:O          Surprised
:P          Silly
:@          Frustrated
>:@         Angry
:|          Apathetic
;)          Sneaky
>:)         Evil

Warto chociaż przejrzeć dokument, ponieważ jak zawsze jest on bardzo dobrze opracowany. Nic tylko wdrożyć. ;)

Lista wszystkich pierwszo-kwietniowych dokumentów RFC dostępna jest tutaj.

 • Comments Off on Najbardziej przełomowy dzień roku
Comment are closed.