Quake II + JavaScript + HTML5 = ?

Większość z Was zapewne wie o nowościach jakie niesie ze sobą nadchodzący standard HTML5. Jedną z nich ma być możliwość osadzania elementów z grafiką 3D dzięki wykorzystaniu OopenGL ES. Jest to wersja OpenGL która pierwotnie została stworzona dla urządzeń mobilnych, a później również zaadaptowana do przeglądarek. Mimo, że żadna przeglądarka jeszcze oficjalnie nie wspiera tej technologii (tylko build’y developerskie) to bardzo szybko powstały proste gry 3D w języku JavaScript wykorzystujące te możliwości. Jednak niektórzy uznali, że proste gry to za mało. I tak powstał port Quake’a II “na przeglądarkę”.

Port powstał bezpośrednio poprzez przekonwertowanie Jake2 – Quake’a 2 w języku Java, na JavaScript. Nie była to sprawa prosta ponieważ, z racji innego przeznaczenia, JavaScript nie zapewnia wszelkich potrzebnych interfejsów. Jednak wszelkie techniczne przeciwności zostały pokonane i oto jest: Quake2 w technologii WebGL.

Więcej informacji na ten temat, wraz z instrukcją jak zainstalować ten “twór” u siebie, aby móc cieszyć się rozgrywką w przeglądarce, dostępne jest w serwisie OS News.

Comment are closed.