Emulatory x86

Większość ludzi z mojego pokolenia, oraz starszych, jeśli tylko miała wtedy kontakt z komputerem, zapewne posiada swoja ulubioną grę pod DOS’a. Czy był to Prince of Persia, Tetris, Pong, Pac-Man, SkyRoads, MicroMachines, Incredible Machines czy dowolna inna gra wywołuje ona bardzo przyjemne wspomnienia i uczucie nostalgii. Od czasu do czasu więc, sięgamy do tych gier. Powoli jednak staje się to coraz trudniejsze ponieważ a) mało kto ma zainstalowanego DOS’a lub jakiegoś jego klona, b) nowoczesne, 64-bitowe maszyny nie są zgodne z perełkami z przeszłości.

Oczywiście ratunkiem jest instalacja FreeDOS’a w jakimś programie do wirtualizacji lub DOSEMU i DOSBox. Przy czym ten drugi poza tym że dostarcza środowisko zgodne z DOS’em to jeszcze emuluje maszynę x86. Do tej listy należy też dopisać JPC.

JPC jest projektem stworzenia kompletnego emulatora komputera x86 tylko i wyłącznie w Javie. Projekt jest jeszcze w trakcie rozwoju, ale już w tej chili warto go obejrzeć (można bezpośrednio w przeglądarce lub ściągnąć plik .jar) i przetestować. Jest to kolejny projekt który udowadnia, że w Javie można zrobić wszystko. Ciekawe jak by wypadło porównanie prędkości działania DOSBox’a i JPC.

Comment are closed.