30c3 — 30th Chaos Communication Congress

Jak co roku, w dniach 27-30 grudnia, odbyła się konferencja CCC — Chaos Communication Congress. Tegoroczna edycja, tak samo jak zeszłoroczna, miała miejsce w Centrum Kongresowym w Hamburgu. W ramach konferencji odbyło się wiele bardzo wiele ciekawych prezentacji z dziedziny bezpieczeństwa, hackerstwa oraz związanych z kwestiami społeczno-politycznymi. Wszystkie prezentacje oraz duża część warsztatów była nagrywana, a nagrania można znaleźć tutaj (opisy prezentacji są tutaj).  Warto je obejrzeć zwłaszcza jeśli jest się zainteresowanym wspomnianymi zagadnieniami.

Jednak prezentacje to nie wszystko co kongres miał do zaoferowania. Organizatorzy postarali się o wiele dodatkowych atrakcji. W całym obiekcie pociągnięto rury poczty pneumatycznej którą można było przesyłać wiadomości, uruchomiono na czas konferencji własną sieć GSM dzięki czemu uczestnicy mogli do siebie dzwonić i wysyłać SMS’y bez żadnych kosztów, różne hackerspace’y z całej Europy prezentowały swoje, nierzadko niezwykle fascynujące,  projekty. Jednak aspekt społeczny był prawdopodobnie najważniejszy — najciekawszym i najbardziej wartościowym elementem byli obecni na miejscu ludzie. W związku z tym, że impreza jest największym tego typu wydarzeniem w Europie i drugim na świecie po amerykańskim DEF CON’ie, przyjeżdżają na nią wybitni i znani “hackerzy” z całego świata. Można było swobodnie porozmawiać z twórcami Open Source’owego laptopa Novena, specjalistami od kryptografii Nadią Heninger, Tanją Lange i djb, programistami projektu Mailpile, działaczami ruchu La Quadrature du Net, członkami wielu hackerspace’ów z całej europy oraz masą innych fascynujących ludzi.

Jeśli ktoś do tej pory nie był na CCC nie wie nawet co stracił. Jednak zawsze można to nadrobić — w przyszłym roku będzie 31c3.

Comment are closed.